Navigation
Home Page

Who's Who

 

Staffing List

Teachers

Shelley Allard BA (Hons) QTS                                 

Y5 Beech Class

History and Geography Subject Leader

Pupil Premium Champion

Member of SLT

 

Joanna Cheetham BSc QTS

Year 1 Oak Class

PSHE Subject Leader

 

 Laura Collinson BA (Hons), QTS

Assistant Headteacher

EYFS (Upper Acorns) Class Teacher

EYFS/KS1 Team Leader

Mathematics Subject Leader

School and Community Leader            

Healthy Schools Leader

 

 Angela Crann BA (Hons) PGCE                                      

Y4 (Chestnut) Class Teacher

Computing and Languages Subject Leader

 

 Paula Evans BEd (Hons), CASE, MSc         

Head Teacher

Strategy and Finance Leader

Curriculum Management Leader           

Designated Senior Leader      

Art and Design and Design Technology Subject Leader

Acting SENDCO

 

Amy Forster BA (Hons) QTS

Y3 Maple Class Teacher

PE and Music Subject Leader

 

Steph Johanson BA (Hons), PGCE currently on secondment                                 

Y1 (Oak) Class Teacher

Member of SLT

SEND Leader

Deputy Designated Senior Leader

Behaviour and Attendance Leader

PSHE Subject Subject Leader

 

Lisa Tomlinson BA (Hons), PGCE                                    

Year Y2 (Rowan) Class Teacher

Science and Religious Education Subject Leader

 

 Sarah-Jane Whiteside BEd (Hons)                

Assistant Headteacher/Acting Headteacher (1 day per week)

Year 6 (Willow) Class Teacher

KS2 Team Leader

English Subject Leader

More Able, Gifted and Talented Leader

CPD Leader

Deputy Designated Senior Leader

 

 Support Staff

 

Teaching Assistants

 

Wendy Bingham HLTA/NNEB   

Jane Hastings NVQ Level 3                    

Cathy King NVQ Level 3, HLTA/STA   

Elaine Sanders 

Tracy Shuttleworth NVQ Level 3 (playwork), HLTA                      

 Steph Turton

 Julie Washington

 Elysia Welsh NVQ Level 2

 

Learning Mentor

Angela Latham DFE'S National Learning Mentor Training, Specialist leader of behaviour and attendance, Certificate for Special Support Assistants, BTEC National Nursery Nurse Certificate

                   

 Welfare Assistants

Nicky Dougan

Michelle Ellis

Lyn Elms

Clare MacGregor

Kath Simpson   

Tracy Shuttleworth          

Julie Washington

 

 Clerical Staff

Julie Scott - Clerical Assistant

 Lyn Wignall - School Business Manager/Health & Safety (CSBM)

Co-ordinator                                    

 

 Buildings Staff

Philip Daly - Site Supervisor                                    

Linda Holt - Cleaner

Clare MacGregor - Cleaner                                        

Tracy Shuttleworth - Cleaner                   

Kath Simpson - Cleaner  

Debbie Taylor - Cleaner                                  

 

 Governing Body

 

David Brown, Co-opted Governor

Liz Perry - Parent Governor

Liz Bull - Parent Governor

Paula Evans - Headteacher

Cath Helm - Co-opted Governor

Russell Hitchen - Community Governor

Vacancy - Parent Governor

Syd Jones - Chair of Governors (LA Governor)

Nic Dilworth - Co-opted Governor

Sarah-Jane Whiteside - Teacher Governor

Lisa Tomlinson - Co-opted Governor

Clerk to Governors

c/o Governor Services, East Lodge, Lancashire College, Southport Road, Chorley, PR7 1NB

 

 
 
Top